Aalto Economics ry on Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulun taloustieteen ainejärjestö.

Yhdistyksen tavoitteena on huolehtia taloustieteen opiskelijoiden eduista yliopistossa, järjestää taloustieteeseen liittyviä tilaisuuksia sekä lisätä yhteiskunnallista ja talouspoliittista keskustelua yliopistolla.

Näiden lisäksi Aalto Economics tarjoaa erityisesti taloustieteen opiskelijoille ja taloustieteestä kiinnostuneille muiden aineiden opiskelijoille suunnattuja tapahtumia, kuten yritysvierailuja, urailtoja, opintomatkoja ja vapaa-ajan toimintaa. Pitämällä tiiviisti yhteyttä paitsi taloustieteen laitoksen henkilöstöön myös eri yrityksiin ja organisaatioihin Aalto Economics toimii opiskelijoiden linkkinä yhtäällä opettajiin ja toisaalta tuleviin työnantajiin.

Hallitus

Krista Kuuttiniemi
Puheenjohtaja
0445490743
krista.kuuttiniemi@aalto.fi

Henri Rujala
Varapuheenjohtaja
0453513709
henri.rujala@aalto.fi

Lauri Luukkanen
Rahastonhoitaja
0408274894
lauri.v.luukkanen@aalto.fi

Jenna Lackbergh
Yrityssuhdevastaava
0458485948
jenna.lackbergh@aalto.fi

Teo Hova
Opintovastaava
0504070277
teo.hova@aalto.fi

Ville-Matias Lammi
Alumnivastaava
0404126970
ville-matias.lammi@aalto.fi

Joni Kariluoto
Hallituksen jäsen

Oskari Färdig
Hallituksen jäsen

Juuso Konttila
Hallituksen jäsen

Matti Sipiläinen
Hallituksen jäsen

Riku Hurskainen
Hallituksen jäsen

Terhi Törrönen
Hallituksen jäsen

Jukka-Pekka Forsberg
Hallituksen jäsen

Sara Hellemaa
Hallituksen jäsen

Carolina Kansikas
Hallituksen jäsen

Antti Niemi
Hallituksen jäsen

Jenni Nevavuo
Hallituksen jäsen